Władysławowo

Atrakcje, noclegi, informacje o Władysławowie

Dla upamiętnienia wielkich polskich sportowców we Władysławowie obok Ośrodka Sportowego w Cetniewie na fragmencie promenady powstała Alaja Gwiazd Sportu. Znajdują się tam wiele mosiężnych gwiazd wmurowanych w granitowych płytach, na których wygrawerowane są nazwiska sławnych polskich sportowców. Do tej pory w Alei znajdują się gwiazdy takich znanych osób jak m.in.: Feliksa Stamma, Kazimierza Deyny, Waldemara Legienia, Roberta Korzeniowskiego, Ireny Szewińskiej, Huberta Wagnera, Ryszarda Szurkowskiego, Leszka Drogosza, Jerzego Kuleja, Jacka Wszoła, Dariusza Michalczewskiego, Sylwi Gruchała, czy Michela Platiniego.

Co roku, podczas kolejnych edycji Alei Gwiazd Sportu, odsłonięte zostają mosiężne gwiazdy – upamiętniające sylwetki uznanych sportowców. Podczas organizowanych festiwali odbywają się liczne imprezy towarzyszące, jak np. programy artystyczne z udziałem znanych wykonawców, pokazy sztucznych ogni, sadzenie okolicznościowych drzewek, mecze piłki nożnej, w których biorą udział znane postaci sportu.

W 2014 roku na Alei Gwiazd Sportu odsłonięto pomnik „Korona Himalajów”. Czternaście skalnych płyt symbolizuje czternaście ośmiotysięczników, które zdobyli Polacy: Mount Everest, K2, Czo Oju, Broad Peak, Nanga Parbat, Dhaulagiri, Manaslu, Kanczendzonga, Annapurna, Lhotse, Makalu, Sziszapangma, Gaszerbrum I i Gaszerbrum II. Rzeźba ma przypominać o Polakach, którym udało się je zdobyć. Pomnik jest zbudowany z bloków piaskowca, sprowadzonego ze Szwecji.

 

Wnętrze kościoła we Władysławowie – fot. Dolszewska / lic. CC BY-SA 3.0 pl / via Wikimedia Commons

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Władysławowie to rzymskokatolicki kościół parafialny mieszczący się we Władysławowie. Należy do dekanatu morskiego archidiecezji gdańskiej.

Kamień węgielny pod budowę kaplicy w ówczesnej Wielkiej Wsi został położony w 1930 roku. Następnie, dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Hallerowa i księdza Kazimierza Marklejna w ciągu 3 lat został wzniesiony z czerwonej cegły neogotycki kościół o jednej nawie po wezwaniem św. Wojciecha.

Po zakończeniu II wojny światowej opiekę nad świątynią przejęli kapłani z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, natomiast w 1957 roku, w czasie urzędowania proboszcza księdza Alojzego Piłata TChr, została podjęta decyzja o rozbudowie starej świątyni i został położony kamień węgielny pod nowy kościół, którego projekt oparty był na przeznaczeniu starej budowli jako prezbiterium.

Nowa świątynia nosząca wezwanie Wniebowzięcia Matki Boskiej Królowej Wychodźstwa Polskiego jest korpusem nawowym kościoła.

Kościół został zaprojektowany przed dwóch gdańskich architektów: Szczepana Bauma i Andrzeja Kuleszę. Żelbetowy szkielet jest podtrzymywany przez bardzo duży, dwuspadowy dach. Z lewej i prawej strony dachu znajdują się stożkowate, wąskie i strzeliste kaplice boczne. Świątynia nie posiada dekoracji: elewacja frontowa jest ozdobiona jedynie układem okrągłych okienek na prawie całej jej powierzchni. Wnętrze jest skromnie wyposażone i jest ozdobione światłem przez ozdobione witrażami wąskie pasy okien.

W 1987 roku, kościół został wpisany do rejestru zabytków województwa gdańskiego, decyzja ta została uzasadniona zastosowaniem nietypowych rozwiązań konstrukcyjnych oraz wzorcowym zharmonizowaniem neogotyckiej kaplicy z modernistycznym korpusem nawowym. W latach 1996-1997 została wybudowana wieża – dzwonnica, według projektu Szczepana Bauma i konstruktora Antoniego Gronka, która nawiązuje formą i materiałem do stylu świątyni.

Kościół Władysławowo – fot Wojtek Bzdyk / lic [CC BY-SA 3.0 pl / via Wikimedia Commons

Rzymskokatolicka Parafia p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Al. Żeromskiego 32
84 – 120 WŁADYSŁAWOWO
tel./fax: (058) 674 02 74

Msze Święte
Dni powszednie: 6:30, 7:00, 17:00
Niedziele i święta: 6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 14:00, 18:00

Więcej: http://www.parafia.wladek.pl

 

Pierwsze wzmianki o Władysławowie odnotowano w XII i XIV wieku gdy w dokumentach napisano o miejscowości rybackiej o nazwie Vela Ves czyli Wielka Wieś oraz wsie pomocnicze Cetniewo i Poczernino.

W roku 1638 sejm elekcyjny zadecydował o wzmocnieniu militarnym Pucka poprzez wybudowanie portu floty wojennej. Władysław IV wystawił nad morzem dwa forty: Władysławów i Kazimierzów. Następnie w niewielkiej odległości od fortu powstał port notowany w latach 1635 i 1636 jako Władysławowo.

11 lutego 1920 roku generał Józef Haller przybył do Wielkiej Wsi, gdzie odbył rejs kutrem po Bałtyku. Jeden z jego oficerów – ppłk Henryk Bagiński postanowił kupić tu 20 ha ziemi, nadając nowej osadzie nazwę Hallerowo. Według spisu powszechnego z 1921 r. Wielka Wieś miała wtedy 641 mieszkańców. 15 czerwca 1927 roku powstał przystanek kolei „Hallerowo”, który został zamknięty po niespełna dwóch latach i dnia 15 maja 1929 oddano do użytku stację „Wielka Wieś – Hallerowo”, obecnie Władysławowo.

Wiosną 1936 roku rozpoczęto budowę portu rybackiego, którego otwarcie nastąpiło 3 maja 1938 roku; na cześć króla Władysława IV port nazwano Władysławowem.

1 lipca 1952 roku połączono Wielką Wieś, Hallerowo i osadę przyportową w jednostkę administracyjną – gminę Władysławowo. Dwa lata później otrzymała ona status osiedla. Władysławowo (cały obszar gminy) otrzymało prawa miejskie 30 czerwca 1963 roku, zaś w 1973 – herb. 1 stycznia tego roku do Władysławowa włączono obszar osiedla Jastrzębia Góra oraz części obszaru miejscowości Chłapowo i Tupadły  i Swarzewo.

W 2000 roku miejską promenadę przemianowano na aleję Gwiazd Sportu.

Miejskie zmiany

Statut Miasta informował, że miasto Władysławowo obejmuje obszar miejscowości, Chałupy, Chłapowo, Jastrzębia Góra, Rozewie, Tupadły, Ostrowo, Karwia i Władysławowo. Zgodnie z oficjalnym wykazem miejscowości ustalanym przez ministra odpowiedzialnego za administrację jednostki te (z wyjątkiem Władysławowa wspomnianego tylko jako miasto) miały status części miasta Władysławowo. Ponadto istniały tu jeszcze trzy jednostki urzędowo posiadające taki sam status lecz nieuwzględniane w statusie miasta (Poczernino, Lisi Jar i Cetniewo).

1 stycznia 2015 gmina Władysławowo zmieniła rodzaj z miejskiego na miejsko-wiejski. W praktyce oznaczało to wyłączenie poza administrację miasta obszarów miejscowości Chałupy, Chłapowo, Jastrzębia Góra, Karwia, Rozewie, Tupadły i Ostrowo, nadając im status wsi. Z wyłączonych terenów powstał obszar wiejski gminy miejsko-wiejskiej Władysławowo. 1 stycznia 2015 odebrany został też status miasta gminie miejskiej Władysławowo z równoczesnym (tego samego dnia) nadaniem statusu miasta miejscowości Władysławowo. Był to dwuetapowy zabieg administracyjny związany ze zmianą rodzaju gminy z miejskiej na miejsko-wiejską.

Po odłączeniu siedmiu sołectw i osiedli miasto Władysławowo składa się z 5 dzielnic: Cetniewo, Hallerowo, Śródmieście, Szotland i Żwirowa. Odłączone północne i zachodnie wsie (Chłapowo, Jastrzębia Góra, Karwia, Ostrowo, Rozewie i Tupadły) stanowią terytorialnie spójny wiejski obszar gminy Władysławowo, natomiast Chałupy na Mierzei Helskiej stanowią jego eksklawę, pomiędzy miastem Władysławowem a Jastarnią (gmina miejska). Na uwagę zasługuje fakt, że w granicach miasta Władysławowa nadal pozostaje znaczny odcinek Mierzei Helskiej (6 km od nasady), wchodzący w skład dzielnicy Szotland.

Chłapowo leży na stromym brzegu klifowym, a nadbałtycka część Chłapowa stanowi fragment Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Największą atrakcją Chłapowa jest jednakże Wąwóz Chłapowski, przez Kaszubów określany mianem „Rudnik”.

wawoz-chlapowo-rudnik

fot. chlapowo.net.pl

Dolina Chłapowska to rezerwat przyrody obejmujący bez mała 25 ha. Wędrówka tym malowniczym jarem do morza wzbogaci, każdego zwiedzającego o wyjątkowe pejzaże, co bardziej zainteresowani botaniką zobaczą zapewne unikalne rośliny jak np dzwonek okrągłolistny, żarnowiec miotlasty czy rokitnik. Wąwóz dopasowany jest do możliwości każdego podróżnika. Wzdłuż jaru wyznaczone są szlaki, trudniejsze fragmenty wyposażone są w kładki, schodki i poręcze, znajdziemy też interesująco wkomponowane ławeczki na których można wypocząć.

Więcej o Chłapowie na stronie: www.chlapowo.net.pl

Witaj w WordPressie. To jest Twój pierwszy wpis. Zmodyfikuj go lub usuń, a następnie rozpocznij blogowanie!

Noclegi

Polecamy

Nadmorzem.com - noclegi nad morzem

Władysławowo noclegi

Władysławowo noclegi nad morzem